Centrum prenatální
diagnostiky Brno

 Dobrý den,

 chtěla bych se zeptat, podle čeho se určuje, jestli se screening ve 2.
 trimestru u Vás platí nebo ne. Jestli záleží na pojišťovně třeba. Byla
 jsem nedávno i s žádankou od lékaře a platila 1200kč. Kamarádka byla
 po mně, stejná pojišťovna, taktéž se žádankou a neplatila nic. Tak mě
 to trošku zarazilo.

 Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

rozhodující je pro nás to, co  máte vyznačeno na žádance od Vašeho
ošetřujícího lékaře.

Pokud bylo  škrtlé políčko ZP a vyznačeno samoplátce,
nepovažoval  superkonsiliární vyšetření k vyloučení vývojových vad za indikované  k úhradě zdravotní pojišťovnou.

Na toto vyšetření může Váš ošetřující lékař odeslat jen limitované množství pacientek, při překročení je uplatněna ze strany ZP 111, 211 pokuta.

Dobrý den,

jsem k Vám objednaná na ultrazvukové vyšetření ve 20. týdnu.
Chci se zeptat, jestli je možné, aby mě doprovázel manžel s dcerou (11 let). Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den,
doprovod rodiny u vyšetření je u nás zcela běžný, některé maminky si sebou berou i budoucí babičky a dědečky.

Dobrý den,
dočetla jsem se, ze součásti vyšetření ve 20. týdnu by měla být velikost plodu. Toto vyšetření jsem u vás podstoupila, ovšem ve zprávě jsem nenašla ani údaje o váze ani o délce plodu. Je možné toto někde dohledat?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,
pokud plod odpovídá dle měřených parametrů (velikost hlavičky a délka stehenní kosti) 20. týdnu gravidity, což patrně odpovídal, měří cca 22 cm, váží 300g.

Dobrý den pane doktore,

píšu Vám s prosbou o radu. Byla jsem minulý týden Vámi vyšetřena v rámci NT screeningu ve 13tt. UZ vyšetření vyšlo v pořádku. Žádné vady jste nezjistil. Odpoledne mi volali z laboratoře, že celkově screening vyšel negativní, riziko 1:21400, ale hodnota freeBeta HCG 7MOM vyšla velmi vysoká (166.3). Další hodnoty byly v normě. Byla mi doporučena návštěva genetiky, tripletem a popřípadě odběr plodové vody. Nikdo mi nebyl schopen vysvětlit možnou příčinu a důsledek takto vysoké hladiny. Mám obavy, že triple test může být falešně pozitivní.
Pro úplnost bych dodala, že jsem kojící 30ti letá matka s 9ti měsíční dcerou a v poradně mi před několika dny zjistili možnou poruchu štítné žlázy. Na endokrinologii jsem ještě nebyla.
Vážím si Vás jako odborníka a ráda bych znala Váš názor na tuto situaci. Děkuji za jakoukoliv reakci.

Dobrý den,

příčina vysoké hladiny HCG není jasná a sama o sobě nic neznamená. Hladiny HCG hodně kolísají, důležité je celkové riziko, které je nízké.

V těchto případech je odběr trojitého testu standardním doporučením, používáme jej jako další informaci a provádíme . tzv. integraci – to znamená kombinujeme s výsledky v 1. trimestru. Pokud máte obavy z falešné positivity trojitého testu stačí jen uz vyšetření v 21.týdnu.

Vysvětlit vše telefonicky je obtížné, k tomu i určení dalšího postupu slouží genetická konzultace. Dalším postup záleží vždy na přání a rozhodnutí rodičů.

Vážený pane doktore,

včera jsem byla v Prenatalu na screeningovém vyšetření v 1. trimestru. Odpoledne po telefonátu MUDr. Kučerové jsem si stáhla zprávu z vašich internetových stránek (zpráva přiložena). Ve zprávě je chyba ve věku v termínu porodu, v tu dobu mi bude 33 let (nikoliv 32 let, jak je ve zprávě
uvedeno). Nemůže mít tento chybně uvedený věk vliv na výsledky screeningu?

Dále bych se ráda zeptala na Váš názor na hodnotu NT = 2,3. Je opravdu tak špatná, jak jsem ze slov MUDr. Drábkové vyrozuměla (nic podrobného mi k dané hodnotě neřekla) , jen že do zprávy píše doporučení na genetickou konzultaci)?

Dobrý den,

do výpočtu rizika je u nás standardně zahrnut věk matky v době odběru. O jeden rok vyšší věk v době porodu ovlivňuje minimálně celkový výsledek NT testu.

Co se týče hodnoty NT, ta sama o sobě nic neznamená, jen zvyšuje statistické riziko pozitivního výsledku celého testu. K vysvětlení nálezu slouží právě genetická konsultace, problematika je dosti komplikovaná, proto ji s pacientkami neřešíme po telefonu.

Výsledkem vysvětlení na genetice by měla být domluva na dalším postupu (kontrolní UZ vyšetření, trojitý test, nepřejete si žádné doplňující vyšetření, …) a naplánovaní dalšího postupu

Dobrý den,
měla bych zájem o UZ vyšetření pohlaví plodu, nikde jsem však tuto nabídku nenašla v nabídce při online objednání. Chtěla bych se proto touto cestou informovat, kdy je možné se objednat a také jakou máte pracovní dobu. Jsem momentálně ve 27. týdnu. Je u Vás i jiná možnost vyšetření pohlaví plodu? Např. z krve?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pohlaví plodu sdělujeme na přání maminek většinou již od 13. týdne těhotenství jako součást UZ vyšetření.

Dobrý večer,
jsem objednaná na ultrazvuk ve 22.tt, chtěla jsem se zeptat, zda je možné si na něm nechat udělat 3D fotku miminka, nebo jestli se musím objednat na 3D ultrazvuk zvlášť.?
Velmi děkuji za vaši odpověď.

Dobrý den,

na 3D foto není nutné se zvlášť objednávat. Stačí říci na začátku vyšetření vyšetřujícímu lékaři, že máte o 3D fotku zájem a domluvit mimču, ať se pěkně ukáže.

Dobrý den pane doktore,

mám na Vás prosbu. Včera jsem k Vám byla objednaná, ale bohužel jste toho měl hodně, takže mě vyšetřovala jiná lékařka. Ve zprávě je uveden kontakt na Vás, tak jsem si dovolila se na Vás obrátit. Přikládám svoji zprávu ze screeningu. Je negativní. Sestra mi ale před vyšetřením říkala něco o genetickém vyšetření, ale lékařka mi už nic k tomu neřekla, pouze jsem dostala letáček Genetické vyšetření plodu a ve zprávě je, že jsem byla seznámena s možností genetické konzultace.
Takže nevím, jestli je mám podstoupit.
Před 5 lety jsme s manželem genetické vyšetření absolvovali. Výsledkem bylo pouze zjištění, že mám trombofilii MTHFR heterozygot. Také nevím, jestli budu muset absolvovat amniocentézu vzhledem k věku. Jsem těhotná po IVF a dělali nám genetiku embrya.
Ve zprávě o screeningu je ještě uvedeno, že pacientka souhlasí s vyšetřením dopplerovských průtoků k doplnění UZ vyšetření. Vůbec nevím, o co se jedná. Prosím tedy o vysvětlení.

Jen pro úplnost. Léčím se s roztroušenou sklerózou, myasthenia gravis, s vysokým krevním tlakem a jsem MTHFR heterozygot.

Děkuji moc za ochotu a vysvětlení.

Dobrý den,

genetická konsultace se nabízí maminkám, kterým je více jak 35 let.
Některé mají zájem nejen o screeningové vyšetření, které riziko dané věkem sníží, ale i o odběr plodové vody. U Vás to vzhledem k výsledkům nepovažuji za nutné.

Dopplerovské vyšetření je speciální ultrazvukové vyšetření, které slouží k vyšetření průtoků krve u miminka, u Vás bylo použito k vyšetření a k poslechu srdíčka miminka.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zdali je 3. těhotenský screening hrazen pojišťovnou, nebo si ho musím sama financovat.

Děkuji

Dobrý den,

tento screening je hrazen zdravotní pojišťovnou, provádí ho buď Váš ošetřující lékař, nebo Vás gynekolog odešle na specializované pracoviště. Podmínkou úhrady zdravotní pojišťovnou je žádanka na vyšetření od Vašeho ošetřujícího lékaře.

Dobrý den pane doktore,
obracím se na Vás s dotazem, co znamená toto následující: Kombinované riziko M. Down z výsledků v 1. trimestru: 1/348

Dobrý den,

toto číslo vyjadřuje statistické riziko onemocnění Downova syndromu,
tj. 348 dětí zdravých, 1 nemocné. Číselně vyjádřeno, jde o riziko na úrovni cca 0,3 %.

Pokud je riziko vyšší jak 1 nemocné dítě z 1000 (tzv. šedá zóna),
doporučujeme ještě zvážit provedení tzv. trojitého testu v 16. týdnu a specializované uz vyšetření v 21. týdnu těhotenství.

Dobrý den,

jsem dnes 15+1 a v rodině se nám výrazně vyskytuje vrozená vada pes equinovarus – je možno, příp. v jaké fázi těhotenství – tuto vadu potvrdit/vyloučit ultrazvukovým vyšetřením?
Děkuji

Dobrý den,

v 21. týdnu těhotenství již není problém se na postavení nožiček podívat.

Dobrý den,
dne 27.10. jsem byla na odběru plodové vody. Nyní jsem se chtěla podívat na vaše internetové stránky, kde si mohu najít výsledky z odběru, bohužel nevím, jaké heslo mám zadat.
S pozdravem

Dobrý den,

výsledky z plodové vody si můžete najít na naších stránkách za 14 dnů od odběru heslo: AMC123456… (místo čísel uveďte své rodné číslo bez prvních dvou
čísel – tj. roku narození a bez lomítka)

Pokud jste měla i vyšetření rychlou metodou,
heslo je :PCR123456…(opět místo čísel zadejte své rodné číslo bez lomítka a bez prvních dvou čísel), výsledky by již měly být k dispozici.

Pokud by jste měla problémy, zavolejte.

Dobrý den,

absolvovala jsem NT testy + biochemický screening a výsledky byly negativní. Ale chtěla bych se Vás ještě zeptat, zda to, že nebyla nalezena žádná odchylka znamená, že nepřestane bít plodu srdce
v dalších týdnech. Protože jsou kontroly až po měsíci, chtěla bych si to ujasnit-uklidnit se do další kontroly:)

Nebo tímto vyšetřením riziko, že se plod přestane vyvíjet, nebylo vyloučeno? Děkuji

Dobrý den,

tento test Vám snížil riziko chromozomálních aberací a potvrdil normální
funkci placenty, takže riziko špatného vývoje miminka je nízké. Samozřejmě některé komplikace nelze předvídat, nebo zcela vyloučit. Tak daleko jsme zatím s medicínou nepokročili. Většinou vše dopadne dobře, takže se nebojte.

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o informace týkající se 3D/4D UZ, konkrétně se jedná o to, zda je možné tento UZ podstoupit za nižší cenu, než je uvedená v ceníku, pokud bychom chtěli pouze 3D foto bez video záznamu. Popřípadě jaký je cenový rozdíl mezi 3D a 4D UZ.
Děkuji

Dobrý den,

4D záznam jsou pouze 3D fotky snímané v rychlé frekvenci, takže vzniká dojem pohybu plodu.
3D foto černobílé – 100,- Kč, barevné 200,- Kč. (dle našeho ceníku). Lze objednat na začátku vyšetření.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, co všechno obnáší kombinovaný screeningu I. trimestru (tedy co je testováno- jedná se o morfologické anomálie, Down.syndrom?,…). Dostala jsem doporučení od svého gynekologa, abych toto testování absolvovala jako prevenci a nedokážu si představit, co všechno mě čeká.
Dále bych ráda věděla, jestli se ultrazvuk dělá přes břicho nebo vaginální sondou. A poslední dotaz, zdali může být přítomen manžel u ultrazvukového vyšetření?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

kombinovaný I trimestrální screening znamená ultrazvuk + testy z krve. Na podkladě testu je stanoveno riziko chromozomálních aberací plodu. Morfologické anomálie- datace gravidity, kritické srdeční vady, rozštěpy, někdy pohlaví – zjišťujeme ve většině případů přes břišní stěnu pacientky.
Tatínci se ve většině případů UZ vyšetření zúčastní.

Více na www.prenatal.cz (záložka NT+ )

Dobrý den,
včera jsem od Vás dostala výsledky vyšetření NT + biochemický screening v 1. trimestru, potřebovala bych vědět, jak moc je vysoké riziko v procentech že moje dítě má DS? V úterý v9h ráno jdu na genetické vyšetření k paní doktorce Leznarové na UZ a KO. Chtěla bych se zeptat co je to KO a jak velké je to riziko?

Dobrý den,

výsledek 1/251 znamená, že s takovými výsledky je 1 dítě nemocné a 251 zdravých tj. riziko na úrovní 0,25%.

Pozitivní výsledek znamená, že riziko invazivního vyšetření je vyšší, nebo se rovná riziku komplikací, které může invazivní vyšetření (odběr plodové vody)způsobit.
Při genetické konzultaci (KO) by Vám měla paní doktorka toto vysvětlit a měli by jste se domluvit, jaká další vyšetření si přejete.

Dobrý den,
jsem objednaná u vás na amnio + PCR, dne 29.9. 2014. V tento den budu v 14+ 4 týdnu těhotenství. Dočetla jsem se, že při odběru plodové vody dříve než od 15 týdne hrozí defekty dolních končetin u plodu. Jaké je riziko u mně, pokud při odběru nebudu mít ukončený 15tý týden těhotenství?

Dobrý den,

toto riziko je popisováno při odběru choriových klků (chorionic villi sampling-CVS) před 12. týdnem těhotenství.
Já osobně jsem se s touto komplikací nikdy nesetkal. Určitě se netýká odběru plodové vody.
PCR – zkratka polymerase chain reaction je jen rychlá metoda k získání výsledků.

Dobrý den pane doktore,

chtěla bych Vás moc poprosit o Váš názor v následující záležitosti.
Ve 12. týdnu jsem přímo u Vás absolvovala screeningové vyšetření v 1. trimestru a výsledek vyšel negativní s rizikem 1/26000. Je mi 27 let a domnívala jsem, že triple test tedy s ohledem na jeho nespolehlivost nebude nutný, že je zastaralý a screening v 1. trimestru ho plně a spolehlivěji nahrazuje. Přihlížím i k počtu mých známých, kteří byly falešnými pozitivními výsledky triple testu vystresovány zcela zbytečně a nerada bych zažívala podobné obavy. Moje gynekoložka mne ale automaticky objednala na krevní odběr kvůli nespecifickým protilátkám na 17. tt a zároveň mi chce prý preventivně udělat i zmiňovaný triple test. Do Vašeho centra prenatální diagnostiky jsem se objednala i na vyšetření ve 20. týdnu a ráda bych znala Váš názor, zda odmítnutím triple testu provedeného mou gynekoložkou nepodstupuji riziko, že se něco nezachytí včas a zda se v jeho případě zkoumají jiné aspekty než u vyšetření v 1. trimestru. Předem Vám moc děkuji za Váš názor. Je mi jasné, že rozhodnout se musím sama, ale jde mi spíše o dostatečné pochopení celého problému.
Ještě jednou děkuji, že si najdete čas na mé dotazy.

Dobrý den,

dle doporučení České gynekologické společnosti není při negativním screeningu v 1. trimestru již nezbytné trojitý test provádět.
Doporučuje se jen ověřit hladinu AFP (alfafetoproteinu) k dřívější diagnostice rozštěpových vad.

Dobrý deň,
prosím o informáciu o cene za dobrovoľné vyšetrenie morfológie plodu, ako aj doplatok v prípade, že bude hradené zdravotnou pojisťovňou.
Ďakujem

Dobrý den,

v případě, že máte zdravotní pojištění v ČR + žádanku od Vašeho lékaře
vyšetření hradí Vaše zdravotní pojišťovna a je bez doplatku. Pokud se jedná o vyšetření na Vaše přání je cena tohoto vyšetření 1000,- Kč. V ceně je zahrnuto DVD záznam vyšetření.

Dobrý den pane doktore,
obracím se na Vás s prosbou o zodpovězení mé otázky, bude-li to možné. Vyšel mi pozitivní kombinovaný screening.
NT 1,32 mm = 0,83 Mom
Nosní kost : přítomna Fronto-maxilární úhel : 73°
FHR /z-skóre : 171bpm / 0,89

Biochemické vyšetření:
PAPP-A : 0,42 mIU/ml = 0,25 MoM
F$hCG : 93,60 ng/ml = 1,69 MoM

Kombinované riziko T21 z výsledků v I. trimestru: 1/85 (v termínu).
Je mi 35 let, jedná se o první těhotenství, v přítelově rodině není žádný příbuzný s postižením, v mé rodině má můj bratr lehkou mentální retardaci.

A teď ta otázka :
Je možné při “velkém” ultrazvuku zjistit postižení dítěte Downovým syndromem, nebo to lze pouze invazivními metodami CVS či AMC. Těch se ale dost bojím.

Děkuji a přeji příjemný den.

Dobrý den,
– pozitivní screening znamená pouze statistické riziko onemocnění, neznamená, že Vaše miminko je nemocné.
– toto riziko lze 100% vyloučit pomocí invazivního vyšetření (amniocentesa), odběr choriových klků) ev. z Vaší krve vyšetřením fetální DNA – Prenascan http://www.prenatal.cz/index.php?id=140
– ultrazvukové vyšetření umožní snížit toto riziko, ne 100% vyloučit, dle našich zkušeností lze najít cca 8 nemocných dětí z 10.
Pokud máte o takové vyšetření zájem, doporučuji počkat na 21. týden. Objednat se lze přes naši recepci 542 221 740, ev. přes naše www stránky.Centrum prenatální diagnostiky, s.r.o.
ultrazvuková, gynekologická a genetická ambulance

Veveří 39, 602 00, Brno

T: +420 542 221 740

E: cpd@prenatal.cz

Otevřeno:

Po - Pá 07:30 - 19:00

Možnosti parkování:

parkoviště samoobsluhy Albert, Veveří 40 parkovací dům Rozmarýn na rohu Kounicovy a Moravského náměstí

Spojení MHD:

tramvaje č. 3, 11, 12 zastávka Grohova

O centru prenatální diagnostiky

Od roku 1998 zajišťujeme péčí na nejvyšší možné úrovni jak odbrné, tak technické.

Nabízíme individuální přístup, rychlé zpracování výsledků a příjemné zázemí.

logo

logo
Jsme držitelem certifikátu EN ISO 9001:2009
© Copyright 1998 - 2017, Centrum prenatální diagnostiky, s.r.o.,
IČO: 25529897, C 30787/KSBR Krajský soud v Brně
Webmaster GK Servis spol. s.r.o.