Centrum prenatální
diagnostiky Brno

Ultrazvukové vyšetření prsů

Ultrazvukové vyšetření prsou v dnešní době představuje vedle screeningové a diagnostické mamografie důležitou součást vyšetřovacího algoritmu onemocnění prsou.

Současné ultrazvukové přístroje jsou schopny v rukou zkušených diagnostiků přesvědčivě zobrazovat strukturu prsu jak zdravého, tak i nejrůznějších typů onemocnění ložiskového či difuzního charakteru.

V některých případech, zejména u mladších pacientek do 45tého roku věku, kde předpokládáme převahu žlázového parenchymu, je dokonce sonografické vyšetření vhodnější pro lepší zobrazitelnost žlázy a vaziva, které tvoří větší část prsu.

Další, neméně významnou, výhodou ultrazvukového vyšetření je, že nepracuje s radiační zátěží a  je opakovatelné v krátkých intervalech bez omezení.  Je možné jej provádět  i v těhotenství a při kojení a v případě potřeby i u dětí.

Vlastní vyšetření provádí lékař – diagnostik na ultrazvukovém přístroji tzv.lineární sondou, kterou po nanesení kontaktního gelu postupně, místo vedle místa, vyšetřuje jednotlivé části prsu a podpaží.

Při tom vyhodnocuje jednak celkový obraz – zda převažuje žlázový parenchym či involuce, zda se zobrazují mlékovody. Dále se pak soustředí na vyloučení či potvrzení ložiskových změn, přičemž je pro něj důležitý pohmatový nález eventuálně jeho vývoj v čase.

V podpaží pak zobrazujeme cévní svazky a zejména mízní uzliny v jejich okolí, u kterých pak je možné posoudit poměrně přesvědčivě jejich povahu.

Při pravidelném samovyšetření prsou prováděním 1x měsíčně,  je každá žena schopná  posoudit, zda je všechno při „starém“. Takto se vyšetřující žena je poměrně přesně schopna posoudit, zda všechny bulky, hrudky a proužky v prsu jsou stejné, nebo je zde něco nového.

V tom případě je  vhodné provést UZ vyšetření, které je schopno přesně posoudit pohmatový nález. Pokud změny pohmatové nejsou, dostačující interval mezi ultrazvukovými vyšetřeními je jeden rok.

Po vyšetření pro pacientku připraví lékař zprávu, ve které vyhodnotí všechny parametry zobrazovaných oblastí a doporučí eventuální další postup.

Doufáme, že tento stručný popis bude stačit k Vašemu rozhodnutí začít s vyšetřováním Vašich prsou a to jak samovyšetřováním, tak i ultrazvukem.

Doporučujeme video ČT 24 k této problematice

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095690193-pred-pulnoci/313281381940078/Centrum prenatální diagnostiky, s.r.o.
ultrazvuková, gynekologická a genetická ambulance

Veveří 39, 602 00, Brno

T: +420 542 221 740

E: cpd@prenatal.cz

Otevřeno:

Po - Pá 07:30 - 19:00

Možnosti parkování:

parkoviště samoobsluhy Albert, Veveří 40 parkovací dům Rozmarýn na rohu Kounicovy a Moravského náměstí

Spojení MHD:

tramvaje č. 3, 11, 12 zastávka Grohova

O centru prenatální diagnostiky

Od roku 1998 zajišťujeme péčí na nejvyšší možné úrovni jak odbrné, tak technické.

Nabízíme individuální přístup, rychlé zpracování výsledků a příjemné zázemí.

logo

logo
Jsme držitelem certifikátu EN ISO 9001:2009
© Copyright 1998 - 2017, Centrum prenatální diagnostiky, s.r.o.,
IČO: 25529897, C 30787/KSBR Krajský soud v Brně
Webmaster GK Servis spol. s.r.o.