Centrum prenatální
diagnostiky Brno

Odběr plodové vody – amniocentesa

 Toto  vyšetření umožňuje diagnostikovat poruchy počtu a tvaru chromozomů.  Většinou se provádí mezi 15. -18. týdnem  těhotenství,

Jaký je princip tohoto vyšetření?


Amniální tekutina obsahuje odloupané buňky z plodu a plodových obalů. U nich je po nezbytné kultivaci vyšetřen počet a struktura  chromozomů .

Jak se toto vyšetření provádí?


Při tomto vyšetření je pod kontrolou ultrazvuku přes břišní stěnu zavedena do amniální dutiny tenká jehla.  Touto je odebráno cca 10% z celkového objemu plodové vody. Zákrok lze nejlépe přirovnat k odběru krve ze žíly, nebo k nitrosvalové injekci.

Za jak dlouho je k dispozici výsledek?


Výsledek analysy chromozomů je standartně k dispozici za 12-14 dnů. Bezprostředně po odečtení výsledku je tento informativně k dispozici na našich webových stánkách www.prenatal.cz po zadání příslušného hesla. V papírové formě jej odesíláme ve dvou kopiích ošetřujícímu lékaři.

Při užití PCR metodiky –  viz amnioPCR jsou výsledky hlášeny již v den odběru, informativně je výsledek rovněž k dispozici na našich webových stánkách www.prenatal.cz po zadání příslušného hesla

Jaké je riziko odběru?


Největším rizikem spojeným s tímto vyšetřením je vyvolání spontánního potratu.  Toto riziko je udáváno  v rozmezí 0,5- 1,0 %.  Na našem pracovišti se pohybuje mezi 0,25-0,35%.
 

 Jaké jsou výhody tohoto vyšetření?


Jedná se o nejčastěji prováděný způsob prenatálního vyšetření plodu. Tato metoda je poměrně bezpečná a přesná s minimem komplikací či nutností opakování odběru.

Kdy není vhodné toto vyšetření provádět ?


Odběr plodové vody  je spojen s vyšším rizikem u pacientek s krvácením,  tonizací dělohy , inkompetencí hrdla   děložního či jiným celkovým onemocněním. V těchto případech je riziko komplikací, které může odběr vyvolat vyšší, než  riziko  onemocnění plodu, které je možné diagnostikovat pomocí odběru.Centrum prenatální diagnostiky, s.r.o.
ultrazvuková, gynekologická a genetická ambulance

Veveří 39, 602 00, Brno

T: +420 542 221 740

E: cpd@prenatal.cz

Otevřeno:

Po - Pá 07:30 - 19:00

Možnosti parkování:

parkoviště samoobsluhy Albert, Veveří 40 parkovací dům Rozmarýn na rohu Kounicovy a Moravského náměstí

Spojení MHD:

tramvaje č. 3, 11, 12 zastávka Grohova

O centru prenatální diagnostiky

Od roku 1998 zajišťujeme péčí na nejvyšší možné úrovni jak odbrné, tak technické.

Nabízíme individuální přístup, rychlé zpracování výsledků a příjemné zázemí.

logo

logo
Jsme držitelem certifikátu EN ISO 9001:2009
© Copyright 1998 - 2017, Centrum prenatální diagnostiky, s.r.o.,
IČO: 25529897, C 30787/KSBR Krajský soud v Brně
Webmaster GK Servis spol. s.r.o.